Metamorfoza domu spod kreski Archas Design

Publikacje

Projekt umiejętnie łączy w sobie niepowtarzalną architekturę oraz przyjazną i inspirującą dla dzieci przestrzeń.

Na lokalizację przedszkola wybrano zaciszną ul. Zygmunta III Wazy. W pobliżu znajdują się tereny rekreacyjne, które są niewątpliwym atutem tego miejsca. Inwestycję postanowiono zrealizować z wykorzystaniem istniejącego już budynku jednorodzinnego. Wzniesiony w stylu kanadyjskim umożliwiał dalszą rozbudową z zastosowaniem technologii drewnianej konstrukcji szkieletowej. Jej wytrzymałość zapewniły wykorzystane materiały, m.in. klejone drewno i metalowe stelaże.

Największym wyzwaniem było takie zmodyfikowanie istniejącej bryły, aby wkomponowała się w widoczny w tle kontekst bloków wielomieszkaniowych oraz sąsiedztwo zabudowy jednorodzinnej dominujące w okolicy.

Próbując zespolić te pozornie wykluczające się porządki, sięgnięto po modernistyczne rozwiązania, które z powodzeniem wykorzystywane są w architekturze skandynawskiej czy holenderskiej.

Po analizie najodpowiedniejszym rozwiązaniem dla projektu okazał się budynek na planie litery „L”. Dzięki takiemu układowi – od strony ulicy obiekt prezentuje się najbardziej nowocześnie, wywołując wrażenie płaskiego dachu i nawiązując optycznie do zabudowy blokowej w tle. Od wewnętrznego dziedzińca forma zmniejsza swoją skalę odkrywając wielospadowy dach.

Dostosowania obiektu mieszkalnego do nowej funkcji, według przepisów obowiązujących budynki użyteczności publicznej, podjęła się bielska pracownia Archas Design. Dodatkowo wprowadzono również rozwiązania, dzięki którym budynek komunikuje się z odbiorcami nie tylko formą, ale też materiałem. Zastosowanie na poziomie ostatniej kondygnacji paneli z blachy polerowanej, nadało bryle lustrzanego efektu, który odbijając refleksy nieba na elewacji, dematerializuje budynek.

– Rozwiązanie to pozwoliło na optyczne pomniejszenie kubatury od strony ulicy, gdzie przecież musieliśmy skomponować go z kontekstem wysokiej zabudowy, jednocześnie nie dominując skalą bezpośredniego sąsiedztwa o niższej intensywności. Kamuflaż ostatniej kondygnacji pozwolił nam na wpisanie przedszkola w te oba konteksty – tłumaczy architekt Maciej Zuber, szef biura Archas Design.

Wykorzystanie deski z modrzewia syberyjskiego na niższych elewacjach oraz atrakcyjne rozwiązania kolorystyczne ram okiennych, nieregularnie rozbijających bryłę a także zestawienie ich z nowoczesnym alucobondem, nawiązują do najlepszych standardów dla tego typu obiektów użyteczności publicznej znanych z Holandii. Takie podejście do architektury nie powinno dziwić,  bowiem inwestorem i pomysłodawcą przedszkola jest bielska firma Radek Legal, która od wielu lat działa właśnie na holenderskim rynku, gdzie z sukcesami realizuje podobne projekty.

– Już na etapie planowania miał to być obiekt, który wyróżni się nowoczesną, niesztampową architekturą, bliską odważnym i fantazyjnym realizacjom czołowych biur projektowych i wykonawczych z zachodu Europy. Sądzę, że udało się nam wspólnie z architektami osiągnąć coś wyjątkowego, odbiegającego od typowych rozwiązań z wykorzystaniem styropianu, bladej kolorystyki i zachowawczych form – podkreśla Radosław Siuda, właściciel firmy Radek Legal.

Więcej na ten temat przeczytacie w Property Design