Udana renowacja zabytkowej kamienicy w centrum Katowic

Publikacje

Architekci z pracowni Archas Design odtworzyli pierwotny wygląd zabytkowej kamienicy w centrum Katowic. 

XIX-wieczna kamienica pod numerem 33 przy ul. Kościuszki to zabytek. Powstała około 1900 roku, ale nie wiadomo, kto ją zaprojektował. Przez wiele lat niszczała. W 2014 r. prezydent Katowic Piotr Uszok zdecydował o sprzedaży zabytku. Budynek ma nieco ponad 1,6 tys. m kw. powierzchni użytkowej, które miasto wyceniło na 2,4 mln zł. Kupił ją prywatny inwestor.

Wizualizacja projektu renowacji

Wizualizacja projektu renowacji

Nowy właściciel rozpoczął prace nad przywróceniem jej blasku. – Kamienica jest pod opieką konserwatora zabytków, więc musimy się starać, aby zachować jej historyczny charakter. Na pewno elewacja zostanie odtworzona zgodnie z historycznym wyglądem: po pierwsze czyszczenie, następnie balkony oraz odtworzona zostanie sztukateria. Zachowana została także drewniana stolarka okienna – mówi Szymon Wilczyński, przedstawiciel inwestora i zarządca z firmy IQ Wnętrza.

Projekt przebudowy przygotowała pracownia Archas Design z Bielska-Białej. – Głównym założeniem projektowym było odtworzenie pierwotnego wyglądu zabytku – mówi architekt Maciej Zuber, właściciel Archas Design. Dodaje, że zadanie nie było łatwe, ponieważ części archiwalnych dokumentów budowlanych nie udało się odnaleźć, zaś w czasie II wojny światowej (w 1942 roku) całkowicie przebudowano parter kamienicy.

– Dlatego przed remontem konieczna była nie tylko ocena stanu technicznego konstrukcji czy trwałości wykorzystanych przy budowie materiałów, ale też szczegółowe badania warstw tynków i ich kolorystyki – wyjaśnia Maciej Zuber.

Największym wyzwaniem dla architektów było jednak odtworzenie historycznej części parteru. Aby przywrócić detale architektoniczne, na elewacji zaprojektowali boniowanie nawiązujące do ocalałego fragmentu okładziny na jednej z bocznych ścian. Stalowe witryny zastąpiła nowa stolarka okienna z podziałem występującym na wyższych kondygnacjach, z kolei wejście do lokalu usługowego usytuowano – zgodnie z oryginalnym układem – w narożu budynku.

Powyżej parteru prace skupiały się na odbudowie balkonów, zdobionych obramień okiennych i gzymsów. – Dzięki zachowanej archiwalnej fotografii, na której widoczna jest balustrada jednego z balkonów, odtworzyliśmy zdobione balustrady porte-fenetre okien balkonowych – wspomina Maciej Zuber i dodaje: – Natomiast ceglane części elewacji wymagały dokładnego oczyszczenia z licznych warstw starych farb. Należało też uzupełnić powstałe ubytki, a na koniec zaimpregnować całe ściany.

Po remoncie na parterze są trzy lokale usługowe. Na trzech piętrach powstało sześć pięciopokojowych mieszkań studenckich. Na poddaszu zachowano oddzielne mieszkanie, a w piwnicy powstała rowerownia i sala ćwiczeń.

Artykuł ukazał się w Gazecie Wyborczej