Ukazało się najnowsze opracowanie „BIM Standard PL”

Publikacje

Podręcznik zawiera ponad 300 stron usystematyzowanej wiedzy, szczegółowe objaśnienia i praktyczne przykłady zastosowań.

W jego przygotowaniu uczestniczyło Stowarzyszenie Architektów Polski, a jednym z autorów tej obszernej publikacji jest Maciej Zuber, Prezes Oddziału SARP w Bielsku-Białej i właściciel Archas Design.

BIM (Building Information Modeling) jest metodyką prowadzenia inwestycji budowlanej opartą na efektywnym wykorzystaniu informacji. Akronim BIM oznacza również cyfrowy model (Building Information Model) czyli „cyfrowego bliźniaka” obiektu budowlanego.

Wydawnictwo jest ogromnym dorobkiem krajowego środowiska budowlanego, stanowi daleki krok w procesie aplikacji BIM w polskim budownictwie a jego wykorzystanie w inwestycjach pilotażowych znacznie przyśpieszy procesy wdrożeniowe. W efekcie realna staje się możliwość powszechnego wdrożenia BIM w Polsce od 2025 roku – piszą w przedmowie „BIM Standard PL” koordynatorzy projektu Jan Styliński, Prezes PZPB oraz Wiktor Piwkowski, Sekretarz Generalny PZITB.

Ze względu na różny poziom kompetencji BIM wśród potencjalnych użytkowników, opracowanie ma charakter nie tylko definiującego same standardy BIM, jakby wskazywała nazwa, ale stanowi także materiał o szerokich walorach edukacyjnych, ułatwiający pozyskiwanie kompetencji BIM.

Opracowanie: BIM Standard PL